Penguenler

Evet bildiğimiz penguenler. Hani biz hep Kuzey Kutbu’nda yaşadığını sandığımız yüksek ihtimal bize kazınan Kuzey soğuktu meselinden ama aslında hiç orada olmayan penguenler tam tersinde yani Güney Kutbu’nda yaşıyorlar.

Ayrıca ‘ler (eğer emoji görünmüyorlar penguenler yazıyor) uçamayan bir kuş türüdür.  Kitap tanıtımı yazdık, aklıma esen yazılım içeriklerini yazıyorum. Şimdi de yeni sevmeye başladığım penguenleri yazmak istedim. Ne olacak yani. Biraz genel bilgiden sonra kendimden bişiler katacam ne katacaksam.

Bir çoğu Güney’de dedim ama Galapagos  penguenleri Kuzey’e geçebiliyormuş.

Uçamıyorlar ama 1.8 metre sıçrayabiliyorlar.

2009 yılında Avustralya’da bir penguen kolonisini yırtıcılardan korumak için keskin nişancılar görevlendirilmişler ya o kadar güzel hayvanları korumucaksınız da neyi korucaksınız.

İmparator penguenleri en büyük penguenlerdir, boylarının uzunluğu 120 cm’ya kadar uzayabilir, en küçük penguen türü ise küçük mavi penguenlerdir, boyları ortalama 33 cm’dir.

Şu an çok üzüleceğimiz bir şey diyeceğim;

Penguenlerin birçoğu tek eşli, ama yılın büyük bir kısmını birbirlerinden ayrı geçiriyorlar. Yazık ya ama dşi penguen yumurtladıktan sonra erkeğin bunu kesesine koyarak ısıtması ve kuluçkaya yatması, bu sırada ise dişi penguenin haşin erkeğine ve yavrusuna yemek getirmek için 10’larca hatta 100’lerce km yol giderek yemek bulup getirmeleri ve bu sırada iki tarafında birbirine hep sadık kalması, bu sadakatin büyüklüğünü gösteriyor. Bu özleme dayanmakta zor be Penguenler sizi seviyoruz ama.

‘ler candır. Bu da böyle bi yazı oluversin. Kafa dağıtmak lazım arada.