Öğren > Hedef Koy > Gerçekleştir > Öğretici Ol!

Aslında başlık biraz yanlış mı olmuş ? Hedef Koy > Öğren > Gerçekleştir > Öğretici Ol!

 

Öğreci ol > gerçekleştir > daha fazla öğren > hedef koy sanki seçenekler çoğaltılabilir. Ama bir şeyi öğretebilmek için sadece öğrenmek yeterli değil. Özellikle yazılım konusunda pratiğiniz, bunu gerçekleştirdiğiniz bir proje yoksa "merhaba dünya" dan ileri gidemeyebilirsiniz. Peki hedefler bizi sıkıyorsa ne yapabiliriz ? Bu hedefinize baş koyduğunuzda sıkılıyorsanız, öf nasıl olacak gibi sersenişler yerine tabi daha en başından değilde biraz ilerisinde size zevk veren, hoşlandığınız bir şey ile ilgilenmeniz 30-45 dakika kadar hem biraz olsun kafanızı dağıtmanız hem de hedefinize yardımcı olacak birşeyler üretebilirsiniz.

Her öğrendiğinizi öğretmek hatta öğretici biri olmak zorunda değilsiniz ancak sonuçta paylaşmak güzeldir. smiley  Benim hedefim http://misface.com ' un üye panelinde bulunan geliştirmeleri yapmak bu hafta için tabii 🙂 ama kodları paylaşamayacağım tabi 🙂

Son olarak şuna değinmek belki bu yazı da hiçbir konu da öğretici olamayacağız ama bu bizim için büyük bir deneyim yavaş yavaş biz de gelişeceğiz.

Şimdi geldik kız arkadaşım Pelin'in (heart) yazdığı kısıma hiç ekleme yapmadan yayınlıyorum. Güzel bir hedefi var üniversite için ve doğal olarak kendine soru hedefi koydu ( ben kontrol edeceğim 🙂 )

Kendime öğrenmek için insan nasıl hedeflerine ulaşır ?

Konusunu seçtim hedeflerimize ulaşmak için öncelikle yapmamız gereken hayal kurmalıyız einstein hayal gücünün bilgiden daha önemli olduğunu söylemiştir yapıcağımızın işin hayalini kurup  kararlı olmalıyız ne yapacağımızı belirlemeliyiz örneğin spor yapacağım değil de 1 saat spor yapacağım demeliyiz net bir şekilde belirlersek daha çabuk ulaşabiliriz kendimize güvenmeliyiz ama öyle körü körüne değil kendimizi geliştirerek yapmalıyız, zaman çizelgesi hazırlamalıyız bu bizi yapacağımız işe daha çok ateşliyecek ve durumu hızlandıracaktır bir de meraklı olmalıyız bir çok başarılı insan da doyumsuz bir merak vardır son olarak kendinize başarının anlamını  tanımlayın ne ifade ettiğini bilmezseniz başaramazsınız bu hafta bunları öğrendim kendime güzel hedefler koyacağım 🙂

 

Bu hafta biz aslında hedeflerimizi daha net nasıl koyabiliriz, bu bizi nasıl motive eder bunu ele almaya çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.